Okul İlaçlama

Öğrencilerin gününün büyük bir kısmını geçirdiği okullarda, haşere varlığı ciddi bir tehdittir. Haşereler; ısırma ve sokma gibi doğrudan saldırının dışında, taşıdığı mikrop ve bakterilerle, taşıyıcı olduğu hastalıklarla da insan sağlığını tehdit eder. Böcek ısırması ya da akrep sokması gibi vakalar, özellikle küçük yaştaki çocuklarda ve henüz tespit edilmemiş bir alerjisi olanlarda çok ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Ayrıca; okul ilaçlama yapılmadığı halde, haşereler doğuştan gelen mikropların yanı sıra, gezindiği pis yerlerden aldıkları mikrop ve bakterileri de çocukların oyun ve ders alanlarına taşırlar.

Okul İlaçlama

Her bir bireyi saatte 2 kilometreye kadar hız yapabilen bir hamam böceği kolonisi, bir gece içinde okulda tek bir nokta dahi gezilmemiş yer bırakmadan dolaşabilirler. Gündüzleri ortalıkta dolaşmadıkları için varlıklarını tespit etmek de hayli zordur. Onların dolaştığı bu alanlarda, örneğin sıra ve masalarda çocuklarınızın yemek yediğini düşünebiliyor musunuz? Haşereler; veba, dizanteri, kolera gibi çok ciddi hastalıklara bile sebep olsa da, taşıdıkları mikroplarla temas sonucu oluşan ve çok daha sık görülen rahatsızlıklar da vardır. Örneğin, çocuğunuzda kış boyu geçmeyen ve kronikleşen bir gribal enfeksiyon varsa, ya da direnci zayıfsa; evde veya okulda bir haşere istilası olduğundan şüphelenmelisiniz. Bu gibi durumlarda okul yönetiminden okul ilaçlama belgelerini talep etmelisiniz. Okul ilaçlama zorunlu bir uygulamadır ve her eğitim öğretim dönemi öncesi gerçekleştirilmesi gerekir. Dönem başlamadan önce ve çocuğunuzu kayıt ettirmeden önce yönetimle görüşmeli, ilaçlamanın doğru yöntemlerle yapıldığından emin olmalısınız.

Okul İlaçlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlaçlama yapan firmanın güvenilir ve yasal bir kuruluş olduğundan emin olmalısınız. Size Sağlık Bakanlığı onayı, sertifika ve garanti sunmayan hiçbir firmayla çalışmayınız. Yakınınızdaki en iyi ilaçlama firmasıyla anlaşarak güvenli ve doğru ilaçlama uygulamasının yapılmasını sağlamalısınız. Bu aşamada, okul ilaçlama servisinin detayları atlamadığından, haşerelerin yaşama alanı bulduğu kuytu ve karanlık mekanlarda titiz davrandığından emin olmalısınız. Özellikle küçük sınıflar ve anasınıfı öğrencileri haşereler konusunda daha büyük tehdit altındadır. Bu nedenle onların oyun ve ders alanlarına daha büyük özen gösterilmelidir. İlaçlama işleminden sonra da detaylı bir temizlik yapmalı ve ilacın çocukların kullanım alanlarından uzaklaştırıldığından emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir