Böceklerden Korunma Yolları

İnsan türü olarak doğada yalnız değiliz. Etrafımız hayvanlar, bitkiler ve diğer canlılar ile çevrili. İnsanlar ve hayvanlar çoğunlukla aynı ortamlarda yaşabilmektedir. Yeterli hijyen ve korunma yöntemleri ile kendimizi güvene alıyor ve onları evcilleştiriyoruz. Onlarla aynı ortamları paylaşıyoruz. Fakat bize sevimli gelmeyen doğanın parçası olan ve bizim yaşam alanlarımıza zarar veren haşerelerden kurtulmak zorunda kalıyoruz. Böcekler küçük ve sert yapılarıyla her yere girebilmekte ve yaşamlarını kolay bir şekilde insanlardan karşılayabilmektedirler. İş yerimizde, evde bahçelerimizde insanların yoğunlukla yaşadığı yerlerde böcek sıcak karşılanılan bir canlı değildir. Genel fiziksel yapısıyla, tiksindirici bir özelliğe sahip böcekler sadece sevimsiz olarak nitelendirilemez. Ciddi boyutlarda sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Böcekler pis ya da temiz her türlü besinle beslenir. Bu sebeple üstlerinde hastalıklara neden olan çeşitli virüsleri taşırlar. İnsanlık tarihinin en belalı hastalıklarından olan; veba, tifo, sarılık vb. hastalıkların yayılmasına neden olur. Böcekler insanları ısırdıklarında kendi salgılarını yayar ve insan derisinde hasara yol açar. Tüm bu sebepler böceklerden ve haşerelerden bizi uzak tutmaktadır. Yaşam alanlarımızda böceklerden kurtulmak için türlü yöntemler deneriz. Doğal ve bitkisel yöntemlere başvururuz fakat bu çözümler bizi kalıcı sonuçlara itmez. Böceklerden kurtulmak için en iyi yöntem Böcek ilaçlama yaptırmaktır. Bulunduğunuz il ve ilçe böcek ilaçlama hizmeti veren deneyimli firmalara ulaşabilir. Böcek sorununuzdan temelli kurtulabilirsiniz.

Böcekler yaz kış, soğuk kurak, iklim fark etmeksizin yaşamlarını sürdürme yeteneğine sahiptir. Canlılar türünün en fazla alt cinsine sahip olan türüdür. Her türlü yaşam alanlarına uygun böcekler bulunmaktadır. Kış aylarında evlerimize giren hamam böceği, Kara Fatmalar vb böceklerle karşılaşırken yaz aylarında sıcaklarla birlikte uçuşan ve kan emen böcekler yaşam alanlarımıza girer. Evlerimizde ve ortamlarımızda böceklerden korunmak için almamız gereken birkaç önlem vardır.

-evimizi temiz tutmak, ıslak alan bırakmamak, besinlerimizin ağızlarını kapamak

-kullandığımız sıvı temizleyicileri çamaşır sulu içeriklerle temizlemek

-evimizde delik kırık yerler bırakmamak tamirini sağlamak

Bu önlemler bizi böceklerden uzak tutmakta fayda sağlar fakat, ortamımıza böcekler uğramışsa bu uygulamalar işe yaramayacaktır.  Böceklerden kalıcı olarak kurtulmanın en kısa ve garanti yolu Böcek İlaçlama yaptırmaktır. İlçe ilaçlama firmalarına arayarak kesin sonuca ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir